Konopie siewne cannabis sativa
By H. Zell - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9421711

Na zamieszczonym foto wspaniała roślina pomagająca człowiekowi od ładnych kilku tysięcy lat.
Rośnie w ekspresowym tempie na byle jakiej glebie i nie potrzebuje żadnych nawozów, ani pestycydów.
Może właśnie to jest przyczyną, że wielka chemia nienawidzi Konopi i robi co może, by je zapomniano. 
Dochodzi wysokości do 5 metrów!

Jeżeli nie przepadasz, za chemią na polu, w jedzeniu, w mieszkaniu i w sobie
przeczytaj ten artykuł do końca.

Są DWIE rośliny - KONOPIE.

Konopie siewne (Cannabis sativa) inaczej konopie przemysłowe.

Konopie indyjskie (Cannabis sativa subsp. indica (Lam.)
1976 – podgatunek indyjski dawniej bywał wyodrębniany jako osobny gatunek – Konopie Indyjskie (C. indica Lam.) Występuje w Indiach, Iranie i Afganistanie.

Dzisiaj - prawdopodobnie by narobić w głowach panujących większego zamętu uczeni wymyślili na zamówienie chemików, że to jeden gatunek, i to co należne (?) marihuanowym konopiom indyjskim, dostało się przede wszystkim niewinnym i bardzo pożytecznym konopiom siewnym.

W ostatnim czasie zaczęto "przepraszać" Konopie.
Mają zbyt wiele Zdrowotnych właściwości by świat o nich zapomniał.
I siewne i te od marihuany - indyjskie.

W Indiach, Iranie i Afganistanie mogą sobie zakazywać i nic z tego nie wynika.
W krajach które zakazały upraw Konopi siewnej - przemysłowej - zrujnowano kawał pięknej tradycji i produkcji doskonałego rolniczego surowca w imię miłości do przemysłu chemicznego.

Ciekawostka.
Konopie to roślina dwupłciowa. Są chłopcy. I są dziewczęta. Może to dlatego w niektórych krajach zabroniono uprawy? Innego, rozsądniejszego z ekonomicznego punktu widzenia, wytłumaczenie tego faktu - Nie widać.

W czasach kiedy w Polsce hodowano jeszcze legalnie konopie (nie tak to dawno było) latem chłopcy i dziewczęta na wieczorne randki, czy ogniska, szczególnie nad wodą, najchętniej umawiali się na skraju pola konopi. Zero komarów. Zero mrówek.

Wierzono, że kury karmione nasionami konopi w wigilię Bożego Narodzenia będą niosły jaja przez cały rok.

W Czechach przy zasiewach konopi zachowywało się milczenie, aby ptaki nie usłyszały zasiewu i nie wydziobany nasion.

Olej konopny
Olej z konopi siewnej
Olej z konopi siewnej Olej konopny

Dość żartów.
Przechodzimy do konkretów.
Zacznę od ciekawostek.

Najdawniejsze chińskie wykopaliska archeologiczne wskazują , że konopie były używane w już 8500 lat temu (odkryto między innymi liny konopne, powrozy, sznurki, tkaniny z włókna konopnego).

Konopie odkryto w Azji. Były już znane kilka tysięcy lat przed naszą erą. Dawniej używano ich w celach leczniczych i obrzędowych.

W przemyśle na szeroką skalę stosowano konopie w pierwszej połowie XX wieku.

Konopie zostały niesłusznie zdemonizowane i zakazane pod wpływem szeroko zakrojonej propagandy.

Są roślinami włóknistymi, a także oleistymi i składają się z łodygi, liści, kwiatu.
Najbardziej pożyteczną odmianą są konopie przemysłowe (Cannabis sativa). Różnią się od konopi indyjskich zawartością substancji psychoaktywnych THC (poniżej 1%), zastosowaniem i wielkością. Mogą osiągnąć nawet ponad 5 metrów wysokości i w zależności od odmiany i warunków rosną około 6 miesięcy. Można je uprawiać praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym.

Konopie przemysłowe są roślinami łatwymi w uprawie. Rosną nawet na mało urodzajnej glebie i są odporne na działanie niekorzystnych warunków. Znoszą okresy suszy, jak i krótkotrwałe zalania wodą. Ze względu na swój szybki wzrost nie mają konkurencji wśród chwastów. Natomiast specyficzny zapach odstrasza szkodniki.

Do uprawy konopi przemysłowych nie są potrzebne żadne herbicydy, ani pestycydy. Sztuczne nawozy są również zbędne, gdyż wystarczają im składniki zawarte w glebie.

Jeżeli nie potrzebna chemia - to po co te chwasty hodować - zapytali chemicy!!!

Zbyteczne jest także dodatkowe nawadnianie, ponieważ deszcze z opadów w zupełności zaspokajają pragnienie konopi. W praktyce można je uprawiać z dobrymi rezultatami w każdym miejscu, gdzie nie ma arktycznego lodu, ani piasku pustynnego.

Rośliny te mają niezwykle dobroczynny wpływ na glebę. Ich mocny system korzeniowy doskonale ją spulchnia i wiąże. Dzięki temu mogą być sadzone na wałach przeciwpowodziowych wzmacniając je. Ponadto w korzeniach pozostałych po ścięciu znajduje się dużo składników odżywczych, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Dlatego są doskonałym przedplonem dla wielu zbóż i roślin uprawnych.

Konopie mają bardzo cenną właściwość, dzięki której wyciągają metale ciężkie i toksyczne substancje z gruntu. To sprawia, że idealnie nadają się do oczyszczania skażonych terenów. Pochłaniają również bardzo dużo CO2 podczas wzrostu poprawiając jakość powietrza. Te wszystkie korzyści sprawiają, że konopie przemysłowe są jednymi z najbardziej ekologicznych i użytecznych roślin na świecie.

Jednak wciąż ich uprawa jest niewielka, a w wielu krajach zakazana lub utrudniona przez restrykcyjne prawo.

Słowo Bangladesz w wolnym tłumaczeniu oznacza "kraj ludzi konopi". W latach 60-tych Bangladesz podpisał z USA pakt antynarkotykowy zgadzając się na zaprzestanie uprawy naturalnej tam konopi. Pozbawienie gleby odpornej i trwałej rośliny stało się przyczyną wypłukania milionów ton uprawnej gleby do morza i niepowstrzymanych powodzi.

Olej konopny
Olej z konopi siewnej
Olej z konopi siewnej Olej konopny

Ciekawostki z konopnego świata.
Czytaj do końca!
Warto!

George Washington i Thomas Jefferson uprawiali konopie.

Ben Franklin posiadał wytwórnię papieru konopnego.

Jefferson spisał pierwszy szkic deklaracji niepodległości na papierze z konopi.

Henry Ford eksperymentował z konopiami przy wyrobie karoserii do swoich samochodów. Chciał wprowadzić samochody z konopi napędzane biopaliwem konopnym na skalę światową.

Rudolph Diesel zaprojektował swój silnik, aby mógł jeździć na oleju z konopi.

Ponad 30 przemysłowo rozwiniętych państw rozróżnia konopie od marihuany. Międzynarodowe porozumienia dotyczące marihuany robią wyjątki dla konopi przemysłowych.

Konopie powinny wyprzeć bawełnę, która jest uprawiana z ogromnymi ilościami chemikaliów szkodliwych dla człowieka i środowiska.

Statystyki pokazują, że 50% pestycydów używanych na całym świecie jest rozpylanych na bawełnę.

Od piątego stulecia p.n.e. do końca XIX wieku 90% żagle wszystkich statków były wykonane z konopi.

Materiał z konopi bardzo dobrze nadaje się do izolacji krokwi dachowych oraz ścianek działowych. Właściwości izolacji z konopi pozytywnie wpływają na mikroklimat w mieszkaniu dzięki regulacji wilgotności powietrza.

Uniwersalność konopi polega na tym, że przynoszą one korzyści nie tylko na skalę przemysłową. Nawet zwykli rolnicy mogą wytwarzać różne produkty na własną rękę.

Plastik konopny kosztuje o połowę mniej niż polipropylen, a ponadto ulega biodegradacji. Rozkłada się w czasie krótszym niż 12 miesięcy.

Konopie były głównym surowcem do wyrobu farb i lakierów w USA przed r.1937, kiedy to zakazano uprawy konopi przemysłowych nie odróżniając ich od marihuany. Prohibicję wspierały wtedy firmy petrochemiczne zainteresowane wyparciem z rynku naturalnych produktów.

Biopaliwo samochodowe z konopi nie wydziela siarki podczas spalania i nie powoduje wzrostu ilości CO2 w atmosferze.

W Polsce po powodzi stulecia w 1997 r. Instytut Włókien Naturalnych zaproponował Ministerstwu Rolnictwa wykorzystanie swoich roślin do oczyszczania terenów skażonych. Podczas badań w okolicach Huty Miedzi w Głogowie odkryto, iż hektar konopi wchłania z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu.

Z konopi można zrobić ponad 25.000 produktów.

Pierwsze spodnie marki Levis, jak i pierwsza flaga USA były zrobione z konopi.

Prażone nasiona konopi są świetną przynętą dla ryb.

Zastosowania konopi.
Konopie są niezwykle użytecznymi roślinami w przemyśle. Jak wyliczono mają one kilka tysięcy (!) różnych zastosowań, dlatego powiemy tylko o tych najważniejszych.

PALIWO
Konopie mogą być używane do produkcji ekologicznego oleju napędowego.
Wytwarzają więcej biomasy, niż każdy inny gatunek rośliny. Konopie mają ogromny potencjał, by stać się pierwszorzędnym źródłem naturalnego paliwa etanolowego.

BUDOWNICTWO
Z konopi można zbudować ekologiczny i solidny dom. Budynek z konopi nie potrzebuje dodatkowego docieplenia, gdyż utrzymuje w środku stałą temperaturę. Jest szczelny akustycznie i bardzo wytrzymały. Ponadto użycie do budowli konopi wiąże bardzo dużo CO2 z atmosfery.

Z włókien konopi robi się uszczelnienia hydrauliczne, beton zbrojony, tynk, izolacje, płyty paździerzowe, boazerię, sklejkę, materiały na pokrycie dachu i podłogi.

FARBY I LAKIERY
Przy użyciu konopi można wytworzyć nietoksyczne farby, lakiery i detergenty.
W 1935 roku do ich produkcji wykorzystano 58.000 ton nasion konopi.

PAPIER
Produkcja papieru przy użyciu konopi jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż konwencjonalne przetwarzanie drewna. Papier z konopi nie wymaga wybielania chlorem. Jest mocniejszy i bardziej długotrwały, niż papier z drewna. Dlatego używa się go do ważnych dokumentów bankowych i archiwów.

1 ha konopi dostarcza cztery razy więcej celulozy, niż 1 ha lasu.
Konopie rosną kilka miesięcy. Las minimum kilkanaście lat.

Zwykły papier można przetworzyć 3 razy.
Papier z konopi można przetworzyć 7 razy.

TEKSTYLIA
Włókna konopne są jednymi z najmocniejszych naturalnych włókien występujących w przyrodzie. Materiał z konopi ma niezwykłą wytrzymałość na ścieranie, wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu jest używany do produkcji lin w żegludze morskiej.

Konopie stosuje się we włókiennictwie wytwarzając ekologiczną odzież. Deklasują one bawełnę praktycznie pod każdym względem. Dorównać mogą im jedynie ubrania z lnu, jednak konopie są wytrzymalsze. Ubrania z konopi mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antystatyczne, antyalergiczne. Chronią doskonale przed działaniem promieni UV. Ponadto są w pełni organiczne i biodegradowalne.

KOSMETYKI
Olejem z konopi można zastąpić bazowy składnik większości kosmetyków, jakim jest pochodna ropy naftowej. Dzięki temu można stworzyć bezpieczne mydła dla dzieci i dorosłych, preparaty do golenia, masło do ciała oraz wiele innych produktów. Jest to doskonała naturalna alternatywa dla naszej skóry zawierająca kompleks kwasów omega-3, omega-6 i omega-9.

Bioaktywny olej konopny jest TŁOCZONY NA ZIMNO z nasion konopi siewnej CANNABIS SATIVA zawiera unikalną równowagę nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i Omega 6, które, wraz z innymi bioaktywnymi składnikami, tj. witaminy, minerały, fitosterole, czy chlorofil, wpływa bardzo pozytywnie na funkcjonowanie ciała ludzkiego.

Naukowe badania wykazały, że olej konopny uzyskiwany na zimno nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych, takich jak THC, białka lub innych substancji resztkowych, które mogą być potencjalnie drażniące dla skóry ludzkiej.

100% czysty olej konopny może być stosowany bezpośrednio na skórę bez niekorzystnych skutków dermatologicznych.

Olej z nasion konopi siewnej (Cannabis sativa) ma naturalne właściwości antybakteryjne, a stosowany bezpośrednio na skórę ma działanie terapeutyczne, antyzapalne, regenerujące i przeciwświądowe przy wielu chorobach skórnych: AZS, łuszczycy, trądziku, egzemach, owrzodzeniach, odleżynach i innych zapalnych dermatozach. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które są odpowiedzialne za wiele bardzo ważnych procesów w organizmie - budowę błon komórkowych, usuwanie toksyn z komórek, dostarczanie substancji odżywczych, wzmacnianie układu odpornościowego, zapobieganie zakażeniom, zmniejszanie stanów zapalnych, bólów i obrzęków mięśni i stawów.

Głównymi składnikami oleju są kwas linolowy z grupy kwasów tłuszczowych omega 6 (50- 70%) i kwas linolenowy z grupy omega 3 (15 - 25 %) w bardzo korzystnej proporcji 3:1.

Tłoczony na zimno olej z nasion konopnych ma doskonałe właściwości odżywcze, immunostymulujace, przeciwalergiczne, regeneracyjne, przeciwstarzeniowe, jak również emoliencyjne. Chlorofil, który powoduje zielone zabarwienie oleju działa przeciwzapalnie i łagodząco. Zmniejsza wytwarzanie prozapalnych mediatorów oraz przyśpiesza ziarninowanie i regenerację błon śluzowych oraz skóry.

Konopie siewne użyte do produkcji oleju z nasion zawierają mniej niż 0,3% delta-9-tetrahydrokannabinolu (główna substancja odurzająca w konopiach) dlatego olej z konopi nie ma właściwości psychoaktywnych.

Sprawdź działanie oleju konopnego na sobie.
Ja sprawdziłem!

Olej konopny
Olej z konopi siewnej
Olej z konopi siewnej Olej konopny

Podsumowując:
Szanuj Konopie Siewne, przemysłowe, włókniste, czy jak tam je jeszcze nazywają.

Pokochaj Konopie!

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/
http://ekokonopie.wordpress.com/
http://kosmetyki-konopie.cba.pl/
http://www.teksty.jeja.pl/394,ciekawostki-o-uzywkach.html